Přínosy tibetských hub

Od vysokých nadmořských výšin až po nízké polní oblasti lidé z Tibetu shromažďují druhy houby z volné přírody, které se používají jako potraviny a lidová medicína. Některé druhy jsou pro Asii jedinečné, jiné jsou rozšířeny po celém světě. Studie nyní ukazují, že mnoho z těchto tibetských hub má významné farmakologické a výživové výhody a může podporovat lidské zdraví, pokud je součástí stravy. Pokud užíváte léky na předpis, poraďte se se svým lékařem před nákupem houbových výrobků.

Cordyceps

Cordyceps sinensis, také známý jako houba Caterpillar, je jedním z nejdůležitějších léčivých hub v Tibetu. V přehledu výzkumu zveřejněného v časopise Journal of Food and Drug Analysis v roce 2000 vědci z National Yang-Ming University zjistili, že cordyceps má významné přínosy pro zdraví, jak dokládá řada studií. Cordyceps je antioxidant, stimuluje imunitní systém, protinádorový, proti únavě, hypocholesterolemický, adrenální tonikum a energii, která posiluje. Tato jedlá houba má široké využití v oblasti lidského zdraví a je důležitým produktem pro ekonomiku Tibetu, neboť divoké tibetské cordycepy jsou považovány za nejlepší k použití.

Kočky

Kočky jsou jedním z nejoblíbenějších jedlých hub, které se v Americe, Evropě a Asii shromažďují divoce, s několika druhy lišejníků pocházejících z Tibetu. Podle studie publikované v roce 2002 “Mycological Research” výzkumníci švédské univerzity zemědělských věd zkoumali některé nutriční obsah lišek. Během studie zjistili, že lišty mají velmi vysoký obsah vitaminu D s až 2500 mezinárodními jednotkami vitaminu D na 100 gramů sušených lišejníků. Během podzimních a zimních měsíců, kdy jsou k dispozici lišty, jsou důležité hladiny vitaminu D, což pomáhá udržovat rovnováhu nálady a imunitní zdraví, když je vystavení slunci velmi omezené.

Hřib

Boletus edulis, slavná houba Porcini, roste po celé Asii a Tibetu jako divoká houba, kterou nelze pěstovat navzdory popularitě vaření. Ve studii publikované v časopise “Chemie potravin” v roce 2008 zjistili badatelé z Lékařské univerzity ve Varšavě významné množství chemické látky nazvané ergosterol v Boletus edulis. Ergosterol je cytotoxická sloučenina, která se přirozeně vyskytuje u mnoha druhů hub, a má antibakteriální, antivirové a protinádorové účinky. Jíst Boletus edulis může prospěch imunitní systém u lidí, pomáhá jim chránit před patogeny.

Lion’s Mane

Lion’s Mane houba, také známá jako Hericium erinaceus, je vzácná jedlá houba s několika vzácnějšími léčebnými účinky na nervový systém. Výtažky Lion’s Mane mají stimulační účinek na nervový růstový faktor (NGF) v těle, podporující hojení a růst poškozených nervových tkání a myelinu. V dvojitě zaslepené klinické studii publikované v roce 2009 “Phytotherapy Research” výzkumníci z Houbové laboratoře v Japonsku studovali účinky pacientů na hubení Lion’s Mane. Ty, kterým byl houb, zaznamenaly významné zlepšení v kognitivní funkci ve srovnání s placebem. Je třeba ještě více výzkumu otestovat účinky Lion’s Mane u pacientů trpících roztroušenou sklerózou a dalšími stavy ovlivňujícími poškozené nervy a myelin.