Vedlejší účinky užívání doplňků kyseliny hyaluronové

Kyselina hyaluronová je typ léku používaného k léčbě bolesti s osteoartritidou u pacientů, kteří už užívají léky proti bolesti, jako je acetaminofen. Kyselina hyaluronová je podobná synoviální tekutině v kloubech, kterou vaše tělo používá k mazání kloubů a absorbování šoku. Abyste snížili riziko možných nežádoucích účinků a reakcí, měli byste se poradit se svým lékařem dříve, než začnete zvažovat injekci kyseliny hyaluronové.

Nežádoucí reakce na kůži

Ačkoli se nepovažuje za běžný nežádoucí účinek, kyselina hyaluronová způsobila, že se pokožka puchýřila nebo se objevila změna barvy. Kůže kolem místa vpichu může být po podání kyseliny hyaluronové zduřena a bolet. Kůže v blízkosti místa vpichu se také může projevit svěděním nebo může mít pocit, že je studená nebo že hoří. Pokud jste alergičtí na kyselinu hyaluronovou, vyrážky se mohou objevit i po celém vašem těle.

Svalová bolest a obtížnost pohybu

Kyselina hyaluronová způsobuje po podání svalovou bolest nebo křeče, vysvětluje lékařské centrum University of Maryland. Vaše nohy mohou být v důsledku použití kyseliny hyaluronové obnažená nebo znecitlivělá. U kolena, která byla injekčně podána s kyselinou hyaluronovou, se objeví určitý stupeň nepohodlí nebo bolesti. Vaše paže a nohy se mohou také otupit, což způsobuje obtížný pohyb. Bolest kloubů v postižené oblasti by měla být dočasná, proto byste se měli poradit s lékařem, pokud bolest přetrvává.

Těžká alergie a další nežádoucí reakce

Pokud jste alergičtí na kyselinu hyaluronovou, vaše obličejové a krční oblasti se po expozici kyselině hyaluronové zduřují. Závažné alergické reakce způsobí, že se vaše hrdlo uzavře a poškozuje dýchání, říká Drugs.com. Zvýšená srdeční frekvence a bolest na hrudi jsou také možné nežádoucí účinky. Bolest hlavy, závratě nebo ospalost jsou také možné reakce na použití kyseliny hyaluronové.

Úvahy

Lék se podává injekčně do kolenního kloubu, podle zdravotnického centra Univerzity Maryland. Měli byste se vyhnout fyzickým aktivitám, které působí na kolena, jako je jogging, běh, těžké zvedání a prodloužené stání po podání injekce kyseliny hyaluronové. Tyto činnosti můžete obnovit po přibližně dvou dnech, pokud lékař nestanoví jinak, varuje společnost Drugs.com. Obvyklá dávka pro dospělé je asi 2 ml do kolena jednou týdně po dobu až jednoho měsíce. Ačkoli není v současné době známo, zda kyselina hyaluronová interaguje nepříznivě s jinými léky, měli byste přesto informovat svého lékaře před užíváním jakýchkoli léků během podávání injekcí kyseliny hyaluronové.