Účinky povrchu na odrazení basketbalu

Pokud hrajete basketbal dostatečně dlouho, nakonec se ocitnete pomocí různých druhů herních ploch. Jako hráč je důležité, abyste věděli, jaké efekty bude mít určitý povrch na odrazení basketbalu. Pokud tak neučiníte, může se stát, že nebudete schopni driblovat basketbal tak dobře, jak byste chtěli, a to vás nebrání v tom, abyste se vynasnažili.

Podlahy z tvrdého dřeva

Pokud hrajete basketbal v tělocvičně, pravděpodobně budete hrát na dřevěném dvoře. V ideálním případě se jedná o nejlepší podlaží, na kterých se hraje basketbal, a pokud jedete do některé z různých arény NBA, uvidíte, že hry se hrají na dřevěném dvoře. Celkově jsou to nejlepší plochy pro dribling basketbalu. Některé starší dřevěné podlahy však utrpěly škody na vodě a může být velmi obtížné vynechat basketbal. To je způsobeno “mrtvými místy” na různých místech na podlaze. Když odskočíte basketbal na těchto různých místech, míč zemře a neodrazí se velmi dobře. To může být náročné řešit, když hrajete soutěžní basketbalovou hru.

Asfaltové / cementové dvory

Když hrajete basketbal venku, hrajete především na povrchu asfaltu nebo cementu. Jedná se o typ povrchu v příjezdové cestě nebo v okolí parku. Obě tyto povrchy jsou vhodné pro dribling basketbalu, když jsou nové, ale při jejich stáří se s nimi bude těžší zvládat basketbal. Je-li povrch natřený a utěsněn – ve srovnání s tím, že bude vystaven slunečnímu záření – bude to velký rozdíl. Posuzujte každý povrch jednotlivě, abyste zjistili, jak dobře se basketbal odrazí před jeho hraním.

Víceúčelové dvory

Víceúčelové kurty jsou vyrobeny z keramického plastu nebo tvrdého pryžového povrchu. Tyto plochy jsou méně nákladné než dřevěné podlahy a jsou lepší pro činnosti, které nejsou zaměřeny na basketbal. Najdete je v mnoha menších školách a komunitních rekreačních centrech. Když jsou nové, nabízejí skvělý povrch, na který se basketbal přemýšlí, ale jak čas běží a množství stopy se zvyšuje, začínají ztratit část svého odrazu. Plastové dlaždičkové podlahy začínají vytvářet “mrtvé skvrny” podobné starším dřevěným podlahám a stává se výzvou k odskočení basketbalu.

Tipy a úvahy

Upravte množství vzduchu v basketbalu, pokud máte potíže s přesunem na určitý povrch. Možná budete muset trochu experimentovat, ale zvýšenou lehkostí při driblingu míče bude úsilí stát za to. Rovněž použijte vhodný typ basketbalu pro povrch. Basketbal 91 poznamenává, že byste měli používat koženou míč pouze na krytém hřišti, protože venkovní použití může poškodit míč. Kompozitní nebo syntetické kožené míče jsou lepší pro venkovní kurty a gumové basketbalové míče jsou nejlepší pro začátečníky, podle Basketbal 91.