Který je zdravější: pečení, grilování nebo smažení?

Domácí kuchaři si mohou bez námahy vybrat mezi pečením, grilováním nebo smažením. Každá metoda má své individuální výhody a nevýhody, a to, co si vyberete, může záviset na typu jídla, které uděláte, a na časových úvahách. Celkově míchání-smažení, když se provádí správně, vede k méně produkoval karcinogeny, více zachovaných živin a méně přidaného tuku. Smažení-smažení je však jen jeden způsob smažení jídla.

Pečení je často považováno za pražení, které vaří maso, rybu a zeleninu při vysokých teplotách v troubě. Metoda pečení za sucha, pečení vyžaduje malý přidaný tuk, a pokud používáte pražicí rošt, během vaření vyteče nějaký tuk. Pečení může zničit vitamíny citlivé na teplo, včetně vitamínu C a některých vitamínů B. Používáte-li tekutiny, například zásoby, během procesu vaření, mohou být vitamíny rozpustné ve vodě ztraceny, pokud se tekutina konzumuje s potravinami. Vzhledem k tomu, že pečení vystavuje potraviny vysokým teplotám při vaření, nad 300 stupňů Fahrenheita, akrylamidu, se produkuje karcinogen jako potraviny hnědé. Abyste tomu předešli, vyzkoušejte nižší teploty pražení, ačkoli to zvýší dobu vaření.

Grilování je také metoda sušení, která využívá málo přidaného tuku. Chuť se přidává do jídla, protože jsou během procesu vaření vystaveny kouři a zbytkům. Vysoké teploty vaření, charging a expozice kouři však znamenají, že grilované potraviny jsou vysoce karcinogeny, jmenovitě heterocyklické aminy a polycyklické aromatické uhlovodíky. Stejně jako při pečení, grilování částečně zničí teplo-citlivé vitamíny, ačkoli tam je malá ztráta vitamínů rozpustných ve vodě.

Smažení, včetně hlubokého smažení, smažení a míchání a smažení, zahrnuje použití přidaného tuku, který hnědčí potraviny. Hluboké smažení a smažení obojí zahrnují ponoření potravin do horkého oleje, zatímco míchání-smažení používá malé množství přidaného oleje a vysoké teplo k rychlému vaření potravin. Všechny tři formy smažení vedou k žádné ztrátě vitamínů rozpustné ve vodě a ztrácí se jen málo tepelně citlivých vitaminů. Stejně tak, pokud používáte zdravý olej na smažení, jako je sójový nebo olivový olej, můžete zvýšit příjem zdravých tuků a vitamínu E. Dlouhé smažení a smažení jsou méně zdravé než smažení, protože vedou k Vysoká absorpce přidaného tuku a tvorba akrylamidu.

Správná technika je důležitá pro udržení zdravých metod vaření. Pokud není váš olej dostatečně horký pro hluboké či pánvé smažení, nebude se kolem jídla tvořit křupavá vnější skořápka a vaření bude trvat déle, což vede k extra absorbovanému oleji. Stejně tak, pokud váš gril před vařením není dostatečně horký, může trvat déle, než bude hotová jídla, což povede k vyšší expozici kouře a zvýší se množství karcinogenů na vaší grilované potravině. Při pečení přidávejte trochu vody na dno pekáče, abyste zabránili vzniku kouře při vysokých teplotách. Zatímco všechna masa, ryby, měkkýši a zelenina mohou být vařeny pečením, smažením nebo grilováním, výrobky z těsta, jako jsou chleby, jsou lépe vhodné pro pečení a vejce jsou vhodnější pro smažení nebo pečení než pro grilování.

Pečení potravin

Grilování potravin

Frying Foods

Technika vaření a výběr jídla