Co jsou dobré jídlo, když máte zácpu z ibs?

Syndrom dráždivého střeva způsobuje bolesti břicha a nepohodlí a postihuje až 20 procent dospělé populace, podle National Institute of Diabetes and Digestive and Obličkové poruchy. Přestože se příznaky liší, zácpa je problém, kterým může čelit někdo s IBS. Pokud je zácpa jedním z příznaků IBS, změna ve vaší stravě může pomoci zlepšit vaše nepohodlí a funkce střev.

Základy stravy

Zatímco některé potraviny mohou pomoci zmírnit vaši IBS-spojenou zácpu, dělat několik změn ve vašich obvyklých stravovacích návycích je také důležité. Chcete-li zlepšit zácpu, nevynechávejte jídla, říká MedlinePlus. Zvykněte si jíst tři jídla denně, plus občerstvení, aby vás pravidelně. Také odstranit z vaší stravy zpracované potraviny, jako je rychlé občerstvení, bramborové lupínky a bílý chléb. Musíte také zajistit, abyste dostali spoustu tekutin. Zaměřte se na 8 až 10 šálků tekutin denně, přičemž většina těchto tekutin pochází z vody.

Získejte vlákna

Zahrňte potraviny bohaté na vlákniny ve vaší stravě, abyste zlepšili zácpu. Dospělí potřebují 21 až 38 gramů vlákniny denně. Zatímco vláknina v jídle může pomoci vaší zácpě, může také způsobit břišní nepohodlí. Při zvyšování obsahu vlákniny ve vaší stravě postupujte pomalu v krocích po 2 až 3 gramech denně, aby se zabránilo plynu a nadýmání. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny, které se doplňují do vaší stravy, zahrnují ovoce, zeleninu, celozrnná a fazole.

Potraviny s přátelskými bakteriemi

Některé druhy potravin obsahují přátelské bakterie, známé také jako probiotika, které pomáhají obnovit dobré bakterie, které se již nacházejí ve vašem střevě. Tyto přátelské bakterie udržují vaše střevo zdravé a mohou posílit imunitní zdraví. Mohou také zlepšit nadýmání a frekvenci stolice u lidí, kteří trpí zácpou související s IBS, podle studie zveřejněné v časopise Alimentary Pharmacology and Therapeutics v srpnu 2007. Pokud jde o pomoc s vaším IBS, podívejte se na potraviny, které obsahují specifické kmeny dobrého Bakterie – lactobacillus acidophilus a bifidobacterium, které můžete najít ve fermentovaných mléčných potravinách, jako je jogurt.

Potraviny, které vám pomohou

Přidání potravin, které působí jako přírodní projímadla, může také zlepšit vaši zácpu IBS. Švestky jsou například nejen dobrým zdrojem vlákniny, ale také obsahují velké množství sorbitolu, stejně jako fenolické sloučeniny, které vám pomohou vyrazit. Posypování lněného semínka ve vašem jogurtu nebo ovesné vločce může také pomoci. Vlákno a slizy v lněných semenech pomáhají s laxací a usnadňují zácpu. Pšeničné otruby, které můžete přidat k polévce nebo pečenému zboží, jsou účinné při zvyšování množství fekální hmoty, takže je snadnější jít.