Rozdíl mezi glukózou a cukrem v potravinách

Glukóza je druh cukru nalezený v řadě potravin, včetně čerstvého ovoce a medu. Glukóza se někdy nazývá také “krevní cukr”, protože se vytváří, když vaše tělo rozkládá sacharidy – cukry i škroby. Na druhé straně cukry v potravinách zahrnují všechny odrůdy cukrů, jako je fruktóza a laktóza, nejen glukóza.

Vše o glukóze

Glukóza produkuje vaše tělo, protože rozkládá sacharidy, a to jak jednoduché – například stolní cukr -, tak i komplexní – jako celozrnné. Používá se jako primární zdroj paliva pro vaše tělo a je buď spotřebován jako energie okamžitě, nebo uložen v játrech a svalech pro budoucnost. Glukóza je jednoduchý cukr nacházející se v některých potravinách, včetně kukuřičného sirupu, medu, borůvek, rozinky a broskví. Nicméně, to je také obyčejně nalezený v lidském těle jako výsledek trávení sacharidů. Vzhledem k tomu, že glukóza je vstřebávána přímo tělem, rychle se zvyšuje hladina cukru v krvi a poskytuje vysoký glykemický index ve srovnání s jinými potravinami. Glykemický index měří, jak rychle potraviny ovlivňují hladinu cukru v krvi.

Cukry v potravinách

Cukry nacházející se v potravinách jsou rozděleny buď na přírodní cukry nebo na přidané cukry, které jsou považovány za jednoduchý sacharid. Všechny cukry se rozloží na glukózu. Přírodní cukry, jako je fruktóza a laktóza, se vyskytují přirozeně, dávají některé potraviny, jako je ovoce, svou sladkou chuť. Přidané cukry se přidávají do zpracovaných potravin a nápojů, aby se zvýšila chuť jídla. Obvykle se vyskytují v pečiva, cukroví a nealkoholických nápojích. Některé přírodní a přidané cukry, jako je sacharóza, maltóza a laktóza, přirozeně obsahují glukózu, neboť jsou disacharidy. Disacharidy jsou, když jsou dva chemicky spojené chemikálie.

Možnosti zdravého uhlohydrátu

Sacharidy jsou někdy rozděleny na dobré a špatné sacharidy. Špatné sacharidy odkazují na rafinované sacharidy, jako je stolní cukr nebo bílá mouka. Dobré sacharidy jsou ty, které mají více vlákniny a jsou součástí složité sacharidové skupiny, což znamená škrobové potraviny, jako jsou luštěniny, brambory, zelenina a celozrnné. Komplexní sacharidy jsou vyrobeny z řetězců glukózy. I když jsou ovoce bohaté na jednoduché sacharidy – přírodní cukry – jsou také bohaté na dietní vlákninu, která je řadí do složité kategorie sacharidů. Komplexní sacharidy jsou lepší pro vaše zdraví, protože trvají déle, než se rozpadnou, což vede k stabilnější hladině cukru v krvi a k ​​pevnějšímu zdroji paliva pro vaše tělo.

Sledujte přidané cukry

Ze všech možností cukru a škrobu, které máte, jsou jednoduché sacharidy ve formě přidaného cukru nejméně zdravou možností. Přidané cukry zahrnují rafinované cukry, např. Stolní cukr, ale také přírodní sladidla, jako je med nebo javorový sirup. Tyto cukry, přestože jsou méně zpracovány, jsou stále jednoduché uhlohydráty, které obsahují jen malou nutriční hodnotu, jako jsou esenciální vitamíny a minerály. Dieta s vysokým obsahem přidaného cukru je běžná v u.S.S. A podle American Heart Association může zvýšit vaše šance na zvýšení tělesné hmotnosti a obezitu. AHA doporučuje jíst nejvýše 6 až 9 čajových lžiček přidaného cukru denně.