Proč je b12 potřeba po operaci bypassu žaludku?

Gastrický bypass, chirurgický zákrok, je často úspěšný u lidí, kteří potřebují ztratit značné množství váhy. Postup však také ovlivňuje schopnost těla absorbovat určité živiny, včetně vitamínu B12. Možná budete muset užívat doplňky po zbytek svého života, abyste předešli závažným neurologickým komplikacím po operaci.

Operace bypassu žaludku využívá kombinaci omezeného příjmu potravy a malabsorpce k rychlému úbytku hmotnosti. Za prvé, chirurg redukuje žaludek na vajíčko s velikostí vajec, což vám pomáhá po jídle malého množství jídla. Za druhé, upravuje trávicí systém a způsobuje, že potraviny obcházejí část tenkého střeva a blokují absorpci kalorií a dalších živin, včetně vitamínu B12.

Tělo potřebuje vitamín B12 pro správnou funkci nervů, tvorbu červených krvinek a další materiály, které se týkají kardiovaskulárních a imunitních funkcí. Většina normálně zdravých jedinců dostává vitamín B12 ze zdrojů živočišných bílkovin včetně masa, drůbeže, ryb, mléčných výrobků a vajec. Přídavné doplňky poskytují také vitamín B12, stejně jako injekce na předpis a nasální spreje. Normální absorpce B12 z potravinových zdrojů závisí na látkách, které se po operaci žaludku obchází často.

Po žaludečním bypassu lidé nemohou jíst dostatek jídla, aby vyhověli potřebám vitamínu B12, ani správně neabsorbují B12 z malého jídla, které konzumují. Protože játra uchovávají několik let v hodnotě B12, nemusíte vykazovat známky nedostatku několik let po operaci. Avšak až 70 procent pacientů s bypassem žaludku má po prvním roce nízkou hladinu vitamínu B12 v krvi a více než 30 procent má příznaky nedostatku, pokud se spoléhají pouze na multivitamíny pro doplňky B12, podle studie z roku 2004 publikované v publikaci ” Archivy neurologie. ” Mezi časné známky nedostatku vitaminu B12 patří únava, slabost, průjem, závrat, rychlý srdeční rytmus, špatná chuť k jídlu, anémie, bolestivý nebo otoklý jazyk, pocity necitlivosti a brnění. Prodloužený nedostatek B12 může způsobit trvalé poškození nervů, demence, psychózu, změněnou náladu, spasticitu a ztrátu paměti.

Zatímco rutinní doplnění vitamínu B12 po žaludečním bypassu nemá žádný důkaz založený na výzkumu, který by jej doporučil, většina chirurgů pro hubnutí obhajuje suplementaci během prvních šesti měsíců po operaci, podle studie z roku 2008 zveřejněné v časopise Chirurgie pro obezitu a související nemoci. Optimální dávky se mohou u pacientů lišit, ale podle studie je pro udržení normálních hladin v krvi dostatečná perorální dávka alespoň 350 mcg vitaminu B12. Alternativní cesty zahrnují injekce 1000 mcg vitaminu B12 po jednom až třech měsících nebo 500 mcg nosní sprej každý týden.

Žaludeční bypass

Vitamin B12

Nedostatek vitaminu B12 po žaludečním bypassu

Léčba