Které bílkoviny jsou dobré pro dnu?

Dna se vyskytuje, když tělo má vysoké hladiny kyseliny močové, což znamená bolestivé příznaky, jako jsou otoky, bolesti kloubů. Byť s nadváhou, pití alkoholu a jíst potraviny s vysokým obsahem purin zvyšuje riziko dny. Léčba pomáhá léčit dnu, ale bdělost o vaší stravě, včetně bílkovin, které jíte, může také pomoci při zvládání nemoci.

Buďte opatrní o spotřebě bílkovin

Kromě předepisování léků Vám lékař doporučuje také dietní změny, pokud máte diagnostikovanou dnu. Nejvíce pozoruhodně budete muset snížit příjem potravin s vysokým obsahem purinů, protože tyto potraviny způsobují zvýšení kyseliny močové. Proteinové zdroje purinů zahrnují hovězí maso, vepřové maso, měkkýši, ančovičky, makrely a orgány z masa, jako jsou játra a ledviny. Jiné potraviny, které můžete z vaší stravy odstranit, zahrnují chřest a žampióny.

Snižte příjem bílkovin

Protože mnoho zdrojů bílkovin obsahuje puriny, které vedou k kyselině močové, musíte omezit, kolik bílkovin jíte. Zaměřte se na bílkoviny, jako je drůbež, a vyhněte se konzumaci více než tří 2,5-unce porcí. Jezte luštěniny jako zdroj bílkovin jako alternativu k masu. Dvě nízkotučné mléčné porce denně, jako je jogurt, mohou poskytnout zdroj bílkovin a současně snižovat hladinu kyseliny močové v těle.

Příjem pití je také faktorem

Kromě sledování spotřeby bílkovin a opatrnosti ohledně toho, co pijete, může pomoci příznaky dna. Protože konzumace alkoholu je příčinou tvorby kyseliny močové, odstraňte alkohol z vaší stravy. Pít vodu místo alkoholu. Voda může pomoci snížit hladinu kyseliny močové v těle, což může snížit závažnost vašich symptomů dna.

Význam ztráty hmotnosti

Změny v životním stylu jsou cenné jako metoda řízení dny. Protože dna obvykle postihuje ty, kteří mají nadváhu, snižuje váhu se zdravou výživou a pravidelná fyzická aktivita může být užitečná. Nízká sacharidová strava není ideální, pokud máte dnu. Když nesnášíte dostatek sacharidů, vaše tělo vyvine stav nazvaný ketóza, který vede ke zvýšení hladiny kyseliny močové.