Co dělá ženšen na mé části těla?

Ženšen je bylina, která vznikla v severní Číně před více než 5000 lety. Léčivé použití byliny začalo před více než 3000 lety. Jeho použití se rozšířilo do Severní Ameriky mezi kmeny domorodých Američanů, kteří používali ženšen pro své léčebné schopnosti. Ženšen má mnoho dobrých zdravotních přínosů odvozených od kořene. Ženšen se říká, že zvyšuje imunitu, zlepšuje vytrvalost, zmírňuje stres a zvyšuje paměť, mimo jiné přínosy pro zdraví. Jíst kořen kořeněného ženšenu, dušené nebo lehce vařené je nejlepší způsob, jak požívat všechny užitečné sloučeniny byliny. Můžete také užívat jako extrakt, prášek nebo tobolku a existují tři hlavní typy ženšenu. Vždy konzultujte s lékařem před použitím ženšenu nebo jakékoliv léčivé byliny, abyste se vyléčili za jakýkoliv stav.

Americký ženšen

Americký nebo Panax quinquefolium L. ginseng pocházel z jižního Ontária a rozšířil se do Gruzie a Wisconsinu. V současné době se v Číně pěstuje. Tento typ ženšenu vytváří chladný, uklidňující efekt, který zmírňuje stres.

Asijský ženšen

Asijský nebo Panax ženšen má červenou barvu a pochází ze Severní Koreje a Číny. Zpracovává se a vyrábí se páněním bílého ženšenu Panax a následně jej vysychá. Obvykle se vyrábí do čaje, plátků nebo kapslí. Panax ginseng ohřívá tělo.

Sibiřský ženšen

Sibiřský ženšen, známý také jako eleutherococcus centipoises, není skutečný ženšen, přestože patří do stejné rostlinné rodiny jako ostatní druhy ženšenu. Vznikla ve východním Rusku a Japonsku. Jeho kořen postrádá ginsenosidy, které obsahují jiné druhy ženšenu, ale obsahuje eleutheroside, což je považováno za imitující ženšen.

Výhody zdraví

Ženšen snižuje hladinu cukru v krvi a kontroluje krevní tlak. Chrání játra před účinky alkoholu a užívání drog. Může pomoci zmírnit bolesti hlavy, nachlazení, bolesti zad a dny. Má vlastnosti proti srážení, které mohou být přínosné při prevenci tvorby krevních sraženin. Snižuje hladinu cholesterolu a je antioxidantem. Ženšen byl použit v asijských kulturách jako lék na impotenci a věří se, že obnovuje mužnost. Dnes se používá jako sexuální stimulant a má se za to, že zvyšuje sexuální výkon. NIH však uvádí, že většina přínosů ginsengu nebyla prokázána ve velkém vědeckém výzkumu.

Úleva od stresu

Ženšen je adaptogen, který obnovuje emoční a duševní rovnováhu a zlepšuje schopnost těla přizpůsobit se a přizpůsobit se všem situacím. Zlepšuje duševní jasnost a zvyšuje energii a vytrvalost.

Ženšen vitalizuje pokožku a pomáhá udržovat tón pleti. Řídí výrobu oleje a zlepšuje strukturu pokožky. To je běžná složka mnoha lotion, tonerů a kožních krémů, podle all4naturalhealth.com.

Používání ženšenu v doporučených dávkách na krátkou dobu je poměrně bezpečné. Dlouhodobé užívání může způsobit vedlejší účinky, které zahrnují alergické reakce, gastrointestinální poruchy, menstruační nepravidelnosti a problémy se spánkem, doporučuje NIH. Osoby s diabetem by měly užívat asijský ženšen s opatrností, pokud užívají léky snižující hladinu glukózy. Ženšen může mít nepříznivou interakci nebo může snížit účinnost některých léků. Lidé, kteří mají městnavé srdeční selhání, chronickou depresi nebo kteří užívají ředidla krev, by se měli poradit s lékařem, než začnou užívat ženšen.

Kůže

Vedlejší efekty