Kdy je vrchol humulinového inzulínu?

Humulin je obchodní značka pro několik typů lidského inzulínu, které se používají ke snížení hladiny cukru v krvi, pokud máte diabetes mellitus. Humulin R je pravidelný, krátkodobě působící inzulín. Humulin N je inzulín s mezilehlým účinkem, známý také jako NPH. Humulin 70/30 je předem smíšená kombinace pravidelného a NPH inzulínu. Každý typ Humulinu má jinou dobu maximální aktivity.

Stejně jako všechny běžné inzulíny pomáhá Humulin R předcházet tomu, aby hladina cukru v krvi nadměrně vzrostla po jídle. Aktivita přípravku Humulin R typicky vzroste po dvou až čtyřech hodinách po podání léku. Chcete-li synchronizovat špičkovou aktivitu Humulinu R s vrcholem krevního cukru spojeným s jídlem, podávejte tuto inzulínovou injekci přibližně 20 až 30 minut před jídlem.

Humulin N obsahuje inzulín v chemické suspenzi, která zpomaluje a prodlužuje jeho uvolňování. Maximální aktivita přípravku Humulin N se obvykle vyskytuje přibližně osm hodin po injekci. Doba trvání aktivity je přibližně 12 až 16 hodin. Účinnost přípravku Humulin N je užitečná pro udržení poměrně konstantní hladiny inzulinu v krvi, pokud se podává dvakrát denně. Pomáhá udržet hladinu cukru v krvi mezi jídly.

Humulin 70/30 je premixovaná formulace obsahující 70% Humulinu N a 30% Humulinu R. Předmíchané léky jsou vhodné, pokud Vám lékař předepíše jak pravidelný, tak NPH inzulín. U této kombinační léčby se vyskytují dva vrcholy aktivity: jedna přibližně dvě hodiny po injekci z běžného inzulínu a druhý nižší vrchol přibližně 10 hodin po injekci z NPH inzulinu.

Uvedené maximální časy aktivity pro různé typy Humulinu jsou průměry, vaše zkušenosti mohou být různé. Po použití přípravku Humulin po dobu několika týdnů může vy a váš lékař od vašeho monitorování glukózy zjistit, že máte špičkovou aktivitu dřív nebo později, než je hlášený průměr. Pokud k tomu dojde, může být nutné upravit časování injekcí. Neměňte dávku nebo časový interval podávání injekcí inzulínu, pokud s ním nebudete mluvit. Maximální aktivita dávky inzulínu se může také změnit z jednoho dne na druhý. Místo injekce ovlivňuje vstřebávání inzulínu, injekce do břicha nebo paže vstoupí do krevního oběhu rychleji než injekce do kyčle nebo stehna. Hloubka injekce také ovlivňuje rychlost absorpce inzulínu, i když to obvykle není problém, pokud používáte injekční pero. Konečně, dávka inzulínu ovlivňuje rychlost absorpce a vrcholové aktivity, přičemž velké dávky trvají déle, než je dosaženo úplné absorpce, než menší dávky.

Humulin R

Humulin N

Humulin 70/30

Variabilita při špičkové aktivitě