Jaké jsou výhody běhu na mokrém písku?

Pokud vás napadne myšlenka unést každodenní běh uprostřed krásného prostředí při poslechu racků a surfování, můžete být kandidátem na pláž. Estetika je jen částí rovnice. Běh na mokrém písku má určité fyzické výhody jako forma cvičení, ačkoli tam jsou některé věci, které byste měli být také opatrní.

Když se písek pohybuje pod nohama, zabírá vaše kotníky, oblouky a telata a způsobuje, že se stanou silnějšími. Studie z roku 1998 od Yigit a Tuncel, publikovaná v časopise Journal of Strength and Conditioning Research, následovala 51 mužských studentů ve věku 15 až 21 let po dobu šesti týdnů. Byly tam tři skupiny – kontrolní skupina, skupina, která běžela na písku a druhá na silnici. Obvod lýtka se výrazně zvýšil v pískových běžeckých tratích, oba běžící a pískové běžící skupiny se zvýšily ve vertikální skokové schopnosti a oba běžící skupiny zvýšily obvod stehna. Skupina s pískem vedla k nejvíce fyziologickým a výkonovým změnám.

Několik studií zjistilo, že spalujete více kalorií na písku než běh na asfaltu. Jedna taková studie od P. Zampara a kol. Byla publikována v roce 1992 v Evropském žurnálu aplikované fyziologie a profesní fyziologie. Výzkumníci zjistili, že lidé, kteří chodili nebo beželi na písku, vypálili 1,2 až 1,8krát více kalorií na míli , Což odpovídá 20 až 80 extra kaloriím. Běžeči klesnou do volného písku a vynakládají více energie, aby se z něj dostali, ačkoliv dopad běhu na písek je měkčí.

Většina odborníků doporučuje nejprve zahájit mokré pískování v botách. Investujte do pár dobrých běžeckých bot. Držte se na pevném, vlhkém písku poblíž pobřeží. Aby byla vaše váha vyvážená a přistála na střední noze, možná budete muset zkrátit váš krok a naklonit se dopředu a zároveň zvýšit kolena a ruce. Jedním z výhod plynoucích v písku je, že zvyšuje vaši koordinaci. Předtím, než běžíte naboso, udělejte nejprve nějakou stopu, která nosí boty, abyste posílili kotníky. Omezte své první bosé běhání na několik minut v pevném mokrém písku a poté přidejte několik minut pokaždé.

Přestože měkkost písku může snížit riziko úrazů souvisejících s nárazem, může způsobit i další zranění. Vzhledem k tomu, že se vaše achilová šlacha natahuje více než běží na tvrdém povrchu, může trpět. Běh na měkkém písku je jako běh v měkké botě, podle fyzikálního terapeuta Damiena Howella. Je zapotřebí více svalové práce, aby vaše tělo pohánělo dopředu a vaše Achillova šlacha pracovala lépe. Chcete-li snížit riziko zranění, běžte blízko odlivu, když je mokrý písek hladší a pevnější. Dávejte pozor na ostré předměty, jako jsou skály, mušle, kov a sklo.

Nižší pevnost těla

Spálené kalorie

Obuv vs. Barefoot

Upozornění