Kurkuma pro dnu

Dna je typ artritidy, která je způsobena nahromaděním kyseliny močové ve vašem těle, a to buď proto, že se vaše tělo nemůže účinně zbavit těla nebo protože vaše tělo produkuje přebytkové množství kyseliny močové. Bolestný velký prst je často prvním příznakem dny, ale dna může mít vliv na jakýkoliv kloub v těle. Je to bolestivé, protože kyselina tvoří krystaly v kloubech a způsobuje zánět. Muži ve věku více než 40 let jsou nejčastěji postiženi, ale kdokoliv je může kdykoli dostat – zvláště pokud běží v rodině. Užívání kurkumu může pomoci dnu, protože má protizánětlivé vlastnosti, ale bylo provedeno jen málo výzkumu, aby se to ověřilo. Poraďte se s lékařem, než začnete užívat kurkuma jako léčivo.

Kurkuma, Curcuma longa, byla používána více než 4000 let jako léčivo pro různé nemoci, podle zdravotnického centra Univerzity Marylandu. Vznikla v Indii a často se používá jako součást tradiční čínské a indické medicíny – známé jako Ayurveda – jako protizánětlivé léčby, stejně jako k léčbě trávicích a jaterních problémů. Hlavní účinnou látkou v kurkumu je antioxidant nazývaný kurkumin. Antioxidanty pomáhají bojovat proti volným radikálům, které mohou poškozovat nebo zabíjet buňky v těle. Curcumin také snižuje hladinu dvou enzymů, které způsobují zánět. Žluté zbarvení, které je běžně spojeno s kurkerem, je také způsobeno kurkuminem.

Výzkum založený konkrétně na účincích kurkumu na dnu není k dispozici, ale menší studie o souvisejících stavech ukázaly, že protizánětlivé vlastnosti kurkumu mohou být přínosné. Jeden klinický průzkum dostupných důkazů, publikovaný v březnovém vydání “The Journal of Family Practice”, uvádí, že kurkuma byla prospěšná při snižování zánětu, který se objevil u revmatoidní artritidy. Další studie, publikovaná v roce 2009 v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine, nalezla podobné výhody pro ty, kteří trpí osteoartrózou. Vědci uvedli, že extrakt kurkuminu je přinejmenším stejně účinný jako ibuprofen při snižování zánětu. Lékařské centrum University of Maryland doporučuje kurkum jako možnou léčbu dny.

Kurkuma je běžná složka v mnoha potravinách, ale je nejlepší, aby se užívala specifická dávka pro léčebné účely, a to buď ve formě tinktury, extraktu nebo prášku. Můžete také použít surový kořen. Správná dávka se bude lišit v závislosti na věku, hmotnosti a dalších lécích, které užíváte, ale MedlinePlus uvádí, že účinná dávka pro zánět při revmatoidní artritidě a osteoartritidě byla 500 miligramů dvakrát denně ve formě extraktu. Doporučuje se poradit se kvalifikovaným zdravotníkem před tím, než začnete užívat kurkum nebo extrakt kurkumin, abyste získali správné dávkování a diskutovali o případných možných komplikacích.

Užívání kurkum je podle MedlinePlusu považováno za pravděpodobně bezpečné, ale mohou se objevit mírné nežádoucí účinky. Běžně hlášené nežádoucí účinky zahrnují nevolnost, závratě, žaludeční nevolnost a průjem. Vyhněte se užívání kurkumy, pokud jste těhotná, kojíte, máte žlučové kameny nebo trpíte gastroezofageálním refluxem. Kurkuma může interagovat s určitými léky, zvláště s ředidly krve, léky proti cukrovce nebo léky, které snižují kyselinu žaludeční. Byliny, které sraždují krev, jako je angelika a ženšen, mohou také interagovat s kurkumy. Přestaňte používat kurkuma nejméně dva týdny před plánovaným chirurgickým zákrokem, protože může ovlivnit schopnost krve dobře srážit.

Vlastnosti kurkumu

Léčba dny

Správná správa

Potenciální problémy