Jaké jsou výhody citrusových bioflavonoidů?

Zvyšování příjmu vitamínu C není jediným důvodem, proč se jedí o citrusové plody – tyto ovoce také poskytují řadu užitečných sloučenin nazývaných bioflavonoidy. Zatímco výzkum je stále v předběžných fázích, mohou tyto sloučeniny pomáhat snížit vaše riziko onemocnění srdce a rakoviny, chránit mozkovou funkci ve stáří a zlepšit váš oběh.

Potenciální účinky citrusových plodů, které jsou zdravé pro srdce, nejsou způsobeny pouze folátem a vitamínem C, které tyto ovoce obsahují, i když jsou prospěšné při prevenci srdečních chorob. Citrusové flavonoidy pomohly snížit hladinu cholesterolu a triglyceridů ve studii publikované v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry v roce 2011. Flavonoidy tangeretin a nobiletin měly největší efekt, ale sinensetin, hesperetin a naringenin měly také malý účinek.

Ačkoli je výzkum ještě v předběžných fázích, citrusový bioflavonoid tangeretin může být schopen pomoci při léčbě rakoviny rezistentní na léky. Studie zveřejněná v časopise Journal of Natural Products v roce 2012 zjistila, že tento flavonoid pomohl vyvolat buněčnou smrt v rakovinných buňkách rezistentních na léky a učinil je citlivější na chemoterapeutické léky.

Mnoho citrusových bioflavonoidů, včetně hesperetinu, může překonat hematoencefalickou bariéru, což jim dává možnost být přínosem pro ochranu vaší mozkové funkce podle článku publikovaného v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry v roce 2012. Studie s použitím Potkanů ​​publikovaných v červenci 2010 v časopise Journal of Medicinal Food zjistili, že jeden citrusový bioflavonoid, naringin, pomáhá předcházet typu poškození buněk, který vede k Alzheimerově chorobě, ačkoli je zapotřebí více výzkumu, aby zjistil, zda se tento přínos vyskytuje u lidí, Stejně jako u potkanů.

Slibný výzkum zahrnující pacienty s metabolickým syndromem poukazuje na potenciální přínos citrusového bioflavonoidu nazývaného hesperidin. Studie publikovaná v časopise Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism v květnu 2011 zjistila, že pacienti, kterým byl podáván hesperidin, měly méně známky zánětu v jejich krvi a zlepšení funkce endotelu nebo fungování výstelky jejich krevních buněk a tedy v oběhu také. Tato zlepšení mohou rovněž snížit riziko onemocnění srdce.

Připojení cholesterolu

Potenciál léčby rakoviny

Výkonová ochrana mozku

Zlepšování zánětu a cirkulace