Obsah glukózy a fruktózy v ovoci a zelenině

Glukóza a fruktóza jsou nejjednodušší formy cukru, který lze vstřebat do krevního řečiště. Tyto cukry jsou přirozeně přítomny v potravinách, jako jsou zrna, ovoce a zelenina. Jsou také hlavními složkami mnoha sladidel a zpracovaných potravin. Pokud trpíte nesnášenlivostí fruktózy, musíte se vyhnout potravinám s vysokým obsahem fruktózy. V nedávném přehledu publikovaném v časopise Nutrition výzkumníci na univerzitě v Lausanne ve Švýcarsku řekli, že když se fruktóza spotřebovává v nadměrné míře jako součást vysokokalorické stravy, může přispět k rozvoji metabolického syndromu, což je hlavní rizikový faktor pro diabetes A srdečních onemocnění. Nadměrná konzumace fruktózy a glukózy z jídla spousty čerstvého ovoce a zeleniny však není pravděpodobné.

Zelenina

Čerstvá zelenina přirozeně obsahuje minimální glukózu a fruktózu. Nespracovaná zelenina má rozsah fruktózy a obsah glukózy mezi 0,1 g a 1,5 g na 100 g porce. Čerstvé brokolice a avokádo mají nejnižší množství, s přibližně 0,1 g glukózy a fruktózy ve 100 g. Bílá kapusta má 1,5 g fruktózy a 1,9 g glukózy při vaření. Přestože chilli paprička obsahuje asi 2,3 g fruktosy, používané množství je obvykle pod 100 g.

Ovoce

Plody mají vyšší obsah fruktózy než zelenina. Čerstvé ovoce mají rozsah fruktózy a obsah glukózy mezi 0,5 g a 9,5 g na 100 g porce. Vápno obsahuje 0,5 g fruktózy a glukózy, grapefruit obsahuje 1,8 g fruktózy a glukózy, hrozny obsahují 9,5 g fruktózy a 7,1 g glukózy. U osob s nesnášenlivostí fruktózy diagnostiku potravinových intolerancí v Austrálii vyplývá, že je užitečnější podívat se na poměr fruktózy k glukóze, protože potraviny jsou lépe tolerovány, pokud mají stejné množství glukózy a fruktózy. Plody s obsahem fruktózy 3 g nebo více na porci by měly být omezeny. Příklady jsou jablko, třešeň, melouny, pomeranč, papája, hruška, rajčata a ananas.

Zpracované ovoce a zelenina

Sušené, konzervované a komerčně zpracované ovoce a zelenina obsahují mnohem vyšší množství fruktózy a glukózy, které pocházejí z použití sladidel a konzervačních látek, jako je kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy. Sušené ovoce průměrně přibližně 30 g fruktózy a glukózy na 100 g porce, zatímco konzervované a komerčně zpracované ovoce obsahují 6 až 12 g fruktózy a glukózy.

Úvahy

I když je obezřetné pro osoby s fruktózovou intolerancí omezit nebo vyhnout se určitým potravinám, většina z nich by se mohla zaměřit na omezení zpracovaných potravin s přidanými sladidly, protože tyto potraviny mohou také zvyšovat hladinu cholesterolu. Ve studii publikované v časopise Journal of Clinical Endocrinology Metabolism, výzkumníci na univerzitě v Kalifornii, Davis, zjistili, že když účastníci konzumovali vysoké dávky fruktózy, u 25% nebo více celkového příjmu energie, apo B, špatný typ Cholesterol, výrazně vzrostl ve dvou týdnech ve srovnání s těmi, kteří konzumovali glukózu.