Co znamená vysoká hladina glukózy a triglyceridů?

Glukóza je forma cukru používaného vaším tělem jako palivem k vytvoření energie v buňkách. Extra glukóza je uložena v játrech a svalech jako glykogen. Když je potřeba glukóza, glykogen, který se podobá škrobu, se převede zpět na glukózu. Triglyceridy jsou složení, které vaše tělo tvoří také pro skladování paliva. Tuky a glukóza, které nejsou potřebné k okamžitému použití, jsou uloženy v tukových tkáních a játrech ve formě triglyceridů. Inzulin způsobuje tvorbu triglyceridů. Některé buňky, jako jsou mozkové buňky, mohou používat energii pouze pro glukózu. Část triglyceridové molekuly pak může být převedena na glukózu.

Glukóza

Vysoký test na glukózu znamená, že v krvi je větší množství glukózy než vaše tělo může běžně ukládat nebo zpracovávat. U zdravého člověka se zvýší o dvě hodiny po jídle, zatímco váš systém se zabývá novými živinami. Potom se vrátí na hlad. U dospělých je hladina glukózy v krvi nebo hladina cukru na hladině hladiny cukru v rozmezí od 70 do 99 mg na deciliter krve. Tyto úrovně jsou podle Lab Tests Online. Existují různé odchylky v normálním rozmezí v různých laboratořích, ale ve vašem přehledu to bude odrážet. Hladiny hladiny 100 až 125 mg / dL indikují poruchu glukózy na lačno a jsou považovány za pre-diabetické. Hladiny nalačno vyšší než 125 mg / dL se považují za hladiny cukru.

Triglyceridy

Vysoký triglyceridový test také naznačuje nadbytek živin v krvi. Může se jednat o dědičné faktory, stejně jako o dietní faktory. To může pro některé lidi snižit nízké hladiny triglyceridů. “Interpretace diagnostických testů” má normální hodnotu pro triglyceridy nižší než 200 mg / dL. “Příručka Merck” považuje za optimální hodnotu nižší než 150 mg / dL.

Úvahy

Kombinace vysokých hladin glukózy a vysokých triglyceridů spolu s dalšími nálezy, jako je vysoká koncentrace tělesného tuku v střední sekci a vysoký krevní tlak, se často označují jako metabolický syndrom. To je spojeno s vysokým rizikem vývoje diabetu 2. typu a často ho doprovází a komplikuje. Může také znamenat větší riziko srdečních onemocnění a mrtvice.

Výhody

Předtím, než se vyvinou cukrovka nebo jiné komplikace, můžete udělat hodně, abyste snížili hladinu glukózy i triglyceridů. Nízká hladina kalorií a mírná ztráta hmotnosti jsou prospěšné, podle Mayo Clinic. Dlouhodobými dietními cíli jsou snížené rafinované a mastné potraviny a složitější sacharidy. Je známo, že rafinovaný cukr, alkohol a potraviny s vysokým obsahem cholesterolu zvyšují hladinu triglyceridů. Při změnách výživy a životního stylu a při podávání léků lze metabolický syndrom a jeho zdravotní rizika zvrátit.

Varování

Testy jak hladiny glukózy, tak hladin triglyceridů musí být provedeny během užívání půstu, aby se vrátily přesné hladiny nalačno. Naplánujte si krevní test na večer a ráno, kdy můžete rychle pospíšit. Kniha “Interpretace diagnostických testů” doporučuje rychlý 12 až 14 hodin pro přesné měření triglyceridů. Diskutujte s laboratořím o doporučeních a požádejte o radu o lécích, které byste obvykle užívali během období půstu.