Proč fotbaloví hráči kazí zápěstí?

Pokud sledujete fotbal pravidelně, můžete si všimnout, že hráči tradičně nalepí zápěstí. Přestože malá část pásky kolem zápěstí hráče má velmi malou funkci, tato tradice má mnoho použití a může být důležitou součástí přípravy hráčů. Přestože existuje diskuse o tom, jak je pro hráče touto tradicí užitečná, neočekávejte, že v blízké budoucnosti zmizí.

Fotbal je kontaktním sportem, se značným počtem zranění v hrách. Podložky, přilby a ochranné boty podporují některé zranitelné části těla, ale fotbalisté omezují ochrannou výbavu kolem svých paží a rukou kvůli stálé potřebě uchopit ostatní hráče, stejně jako zachytit a házet fotbal. Nicméně, zápěstí je jedna z nejmenších oblastí těla s malou ochranou. Aby se zabránilo riziku zranění a poskytovala se podpora bez přidávání hromadných dávek, fotbaloví hráči pravidelně svazují zápěstí. Ačkoli kazeta na zápěstí nemusí zcela zabránit zranění, pásek může snížit závažnost podvrtnutí zápěstí nebo zabránit zlomenině.

Atletická páska může nejen zabránit zranění, ale také pomoci hráči vrátit se do pole dříve. Po určitých poraněních zápěstí, jako je například vyvrtání, může být prospěšné poutko na zápěstí a podpora poraněné oblasti. Hráč se může rozhodnout, že na zápěstí nalepí a hrát se zraněním, místo aby umožnil odpočinout a léčit podle doporučení. Americká ortopedická společnost pro sportovní medicínu nepropaguje zápěstní pásky pro zlomeniny zápěstí nebo slzami vazů v této oblasti. Ale kvůli zranění, které se uzdravilo, může zápěstní páska poskytnout dodatečnou podporu, aby se zabránilo opětovnému zapnutí oblasti zápěstí.

Profesionální a kolektivní hráči se mohou domnívat, že klepání na zápěstí zvyšuje sílu uchopení kvůli podpůrné povaze pásky. Studie publikovaná v “Americkém žurnálu sportovní medicíny” však studovala 25 fotbalových hráčů, kteří v průběhu hry nahráli zápěstí. Vědci měřili sílu skupiny v zápěstních i zápalných západech a zjistili, že neexistují žádné významné rozdíly v síle uchopení. Přestože jiné faktory hrají roli v síle rukou, zdá se, že kazeta na zápěstí nezpůsobuje žádné výrazné zvýšení síly rukou.

Jak mnoho sportovních nadšenců chápe, rituál hraje pro fotbalisty důležitou roli. Pro hráče, který je zvyklý mít nějaké jídlo s předkrmem nebo s určitým zahřátím, tyto aspekty hry, i když možná jen minimálně přispívají k výsledku hry, znamenají pro hráče velké množství. Přestože nahrávání nemusí být tak přínosné, jak navrhovatelé naznačují, hráči se nezdají být ochotni se pravidelně vzdát nahrávání svých zápěstí, rukou a nohou.

Podpora zápěstí

Léčba po úrazu

Zvýšení přilnavosti

Část hry