Co je isobutyrát acetátu sacharózy?

Pokud čtete štítek na vašem oblíbeném sportovním nápoji, můžete najít seznam sacharidů acetát izobutyrát. Chemické jméno může v mysli vyvolat červené vlajky, ale izobutyrát sacharosy je bezpečný a hraje důležitou roli při udržování nápojové chuti.

Acetát isobutyrátu sacharózy je čirá tekutá potravinářská přísada, která funguje jako emulgátor, což znamená, že pomáhá míchat vodu a tuk. Konkrétněji potravinářská přísada pomáhá rozptýlit a suspendovat aromatické oleje v nápoji. Vyrábí se kombinací sacharózy, která je cukrem, s chemikáliemi, anhydridem a anhydridem kyseliny isomáselné. Acetát isobutyrát sacharózy je bez zápachu, ale má hořkou pachuť, pokud se používá ve velkých množstvích.

V některých sportovních nápojích nahrazuje acetát izobutyrát sacharosy brominátovým rostlinným olejem, což je potravinářská přísada spojená se ztrátou paměti, kožními lézemi a nervovými poruchami, podle článku z roku 2011 publikovaného ve společnosti Scientific American. Acetát isobutyrátu sacharózy se také používá v energetických nápojích a nápojích nahrazujících elektrolyt. Kvapalný emulgátor byste mohli najít také v různých alkoholických nápojích, včetně vinných chladičů, sladových nápojů a lahvových nápojů.

Acetát isobutyrát sacharózy podstoupil studie na zvířatech i na člověka k testování bezpečnosti a toxicity. Zatímco výzkum zjistil, že psi mají obtížnou dobu metabolizovat potravinářské přídatné látky, to samé nebylo pozorováno v studiích u lidí. Úřad pro potraviny a léčiva USA považuje potravinářskou přídatnou látku za bezpečnou, ale podle názoru Centra pro vědu ve veřejném zájmu omezil povolené množství na 300 dílů na milion alkoholických nápojů.

Zatímco se nemusíte obávat přírodních škodlivých účinků izobutyrátu acetátu sacharózy, nápoje, které obsahují potravinářské přídatné látky, mohou být zdrojem kalorií, které nepotřebujete. Sportovní nápoje by například měly být omezeny na vytrvalostní sportovce, kteří nahradí sacharidy, tekutiny a elektrolyty po delším cvičení. Také energetické nápoje mohou být zdrojem cukru, a zatímco některé z nich mohou být nabízeny jako pomůcky pro hubnutí, mohou skutečně vést k přírůstku hmotnosti, podle článku 2013 publikoval v dnešním dietě.

Co je to isokyanát acetátu sacharózy?

Potravinové zdroje

Bezpečnostní a zdravotní problémy

Věci, které je třeba zvážit